Pirma vasarinė gervių apskaita (iš 3 taškų). Žuvinto gamtiniame rezervate suskaičiuotos 733 gervės: Saloje 590 , Rudėje ir Kumečiuose 121 ir 22 gervės.
AP, GB, GK
Pirma vasarinė gervių apskaita (iš 3 taškų). Žuvinto gamtiniame rezervate suskaičiuotos 733 gervės: Saloje 590 , Rudėje ir Kumečiuose 121 ir 22 gervės.
AP, GB, GK
Į Žuvinto paežerę į svečius pas herefordų bandą užklydo nebaigštus stumbras.
Pilkųjų žąsų sankaupų startas Žuvinte įspūdingas. Rugpjūčio viduryje ežere jau susirinko virš 5200 žąsų – tiek jų anksčiau nebuvo skaičiuota. Dar prieš trejetą metų šituo laiku jų skaičius svyruodavo tarp tūkstančio – dviejų, ir tik 2022 m. suskaičiuotų paukščių kiekis perkopė keturis tūkstančius.
Todėl dabar Žuvinte darosi triukšminga: būriai žąsų dieną tai parskrenda iš laukų, tai lekia atgal į ražienas. Paukščiai pasklinda plačiai – dalis perskridę Žuvinto palias leidžiasi Suvalkijos laukuose, kitos plasnoja link Simno, Krokialaukio, kur besiganančių žąsų būrius gali stebėti ir pakelėse – netrikdomi paukščiai nėra labai baikštūs. Ornitologams pergyvenant dėl sparčiai nykstančių daugybės agrarinio kraštovaizdžio paukščių rūšių, žąsų ir gervių gausėjimas, ko gero, yra bene ryškiausia to proceso išimtis.
Žuvinto rezervato lankytojai šiomis dienomis gali grožėtis ne tik žąsimis, bet ir dešimtimis baltųjų garnių, į ežerą užskrendančiais didžiaisiais kormoranais, tūkstantiniais pempių pulkais, nutūpusiais nušienautus ežero salos ir pusiasalio pakraščius ar grobio ieškančiais jūriniais ereliais.
Žuvinto ežere skraido pirmieji juodųjų žuvėdrų jaunikliai, nors yra lizdų su dėtimis: ties Bambena 45 paukščiai (padidėjo), Viensėdyje - 55, Šaltinyje - 40. Pilkosios žąsys neskaičiuotos. Upinių žuvėdrų rasti 5 lizdai, yra žuvėdriukų.
Stebėta pora baltaskruosčių žuvėdrų. Kaip ir anksčiau, labai menkai matomos nendrinės lingės.
AP, GB
Dar vienas būbaujantis mažasis baublys aptiktas Žuvinto ež. Viensėdžio švendryne (475294, 6037258 LKS) dieną, apie 11 val.
G.B.
Mažasis baublys, ganėtinai reta ir paslaptinga rūšis, garsinasi šalia Žuvinto ež. gamtinio tako.
Žuvinto ežere stebėta šalminė antis, patinas - labai retai stebima rūšis. Gulbės giesmininkės lizde 1 kv. - ką tik išskilusių gulbiukų vada. 3 kv. rankomis sugavome iš pažiūros sveiką baltakaktę žąsį.
GB, AP.
Žuvinto ežero rudagalvių kirų kolonijoje suskaičiuoti 5393 lizdai. Kolonijos centre jau ritasi pirmieji jaunikliai - vos dienos amžiaus, nemažai lizdų, kuriuose dėtys tik dedamos. Beveik visa kolonija susitelkusi pernai nukirstose kinyse; Saloje - 140 lizdų. Koloniją pernai nusiaubė paukščių gripo epidemija, bet šiemet paukščiai nebeserga. 2022 metais čia aptikti 6335 lizdai. Saloje - dvi raudonkojų tulikų poros ir keturios pempių. Pakraštyje tupėjo juodkrūtis bėgikas. Kirų kolonijoje 5 ausuot. kragų lizdai.
AP., GB.
Žuvinto ežere vėl pagausėjo migruojančių žąsų. Dieną ežere jų buvo sutūpę bent 8 tūkstančiai, daugiausia tundrinės, kiek mažiau baltakakčių. Jų tarpe - apie 60 baltaskruosčių berniklių ir rudakaklė berniklė - labai retas migrantas, Žuvinto rezervate stebėtas ne daugiau, kaip 5 kartus.
A.P.
Ryte iš Žuvinto ežero pakilo 4650 tundrinių ir baltakakčių žąsų.
Paežerėje savo jauniklius ganė 32 pilkųjų žąsų poros.
Amalvo pelkėje kukuoja gegutė
G.B.
Ibiškasis garnys Bubulcus ibis, - nauja šiandien aptikta 254-oji paukščių rūšis Žuvinto rezervate (Lietuvoje - penktas stebėjimas), braidžioja po Amalvo polderio balas. Gan baigštus paukštis stebėtas skraidantis atskirai nuo kitų paukščių arba su baltaisiais garniais.
Amalvo polderyje skraidžioja geltongalvės kielės. Jau parskridę ir geltonosios kielės. Tebėra 15 mažųjų gulbių, būriai cyplių, gaidukų, smailiauodegių ančių.
GB, AP
Stasio Visocko nuotr.
Parskrido šelmeninės kregždės, ir gan gausiai. Žaltyčio ežere plaukioja du juodakakliai narai.
Žąsų sankaupa Žuvinto ežere mąžta: ryte suskaičiavome iš ežero išskrendant 4630 paukščių - baltakakčių, tundrinių ir pilkųjų žąsų.
Pilkosios žąsys į paežerės pievą atplaukė kartus su jaunikliais. Ties Kampelių k. sodybomis skraidžioja kukutis.
Apie 450 pilkųjų gervių renkasi nakvynei Kiaulyčios pelkės iššienautuose nendrynuose. Tai bene didžiausia registruota pavasarinė jų sankaupa.
Žuvinto ež. vakare šūkavo juodakaklis naras. Auruotieji kragai krauna lizdus.
17 baubiančių didžiųjų baublių suskaičiuota Žuvinto ežere pirmosios šių paukščių apskaitos metu.
GB, AP
Pradėjo švilpauti švygždos.
Apie 40 didžiųjų kuolingų migravo virš Žuvinto ežero.
Amalvo polderyje - trys plėšriosios žuvėdros! Ši rūšis Žuvinto biosferos rezervate stebima labai retai, kas kelinti metai. Be jų polderyje - apie 30 dirvinių sėjikų, tiek pat gaidukų, cyplės, šaukštasnapės, smailiauodegės, pilkosios anktys, kryklės, visos trys gulbių rūšys, žuvininkas, jūriniai ereliai ir laukiai.
Žuvinto ež. migruojančių žąsų sankaupa po truputį mažėja. Ryte suskaičiavome 11230 paukščių, išskrendančių iš ežero. Labai ryškiai dominuoja baltakaktės, stebėjome baltaskruostę berniklę.
Ryte - masinė kikilių, giesmininkų strazdų, zylių migracija. Į lizdus jau daug kur sugrįžę baltieji gandrai.
Gerokai virš dviejų tūkstančių paukščių plūduriuoja Žaltytyje. Kiek rudagalvių kirų – pirmosios vandens paukščių apskaitos metu nė neskaičiavome, ištisa jų armija rankioja smulkius uodelius chironomidus nuo vandens paviršiaus, taip kaip ir cyplės (300), rudagalvės kryklės ir kitos upinės antys. Ežere plūduriavo 650 baltakaktės žąsys, beveik 400 kuoduotųjų ančių, 270 rudagalvės antys, stebėjome mažuosius dančiasnapius, pilkąsias antis. Dauguma jų - pietinėje ežero dalyje
Užtai vos 8 gulbės nebylės,
Viso 1876 paukščiai neskaitant rudagalvių kirų, 16 rūšių.
Vakar bent 4 vietose Žuvinto rezervate stebėti baltieji gandrai, ežere - šaukštasnapės antys .
AP, GB.
Šiandieninė paukščių apskaita Amalvo polderyje (tik atvirose vietose, neskaičiuojant žąsų) : Didžioji antis - 35; gulbė nebylė - 16, gulbė giesmininkė - 89, mažoji gulbė - 31, pilkoji gervė - -12, laukys - 213, cyplė - 352, smailiauodegė antis - 102, rudgalvė kryklė - 14, balt, garnys - 12, pilk. garnys - 1. mažieji kragai - 2.
Vakar tarp polderio migruojančių žąsų stebėta rudakaklė berniklė.
Vanduo polderyje gan intensyviai senka tad vandens paukščius turėtų keisti tilvikiniai.
GB, AP
Žuvinto ežere virš 2200 paukščių 25 rūšių, neskaitant migruojančių žąsų. Dominuoja didžiosios, kuoduotosios cyplės antys, klykuolės. Stebėta nendrinė lingė, ausuotieji kragai.
AP, GB.
Žuvinto ež. stebėtos kelios smailiuauodegės, pilkosios antys, mažoji žąsis, paežerėje - raudonkojis tulikas.Masiškai parskrido rudagalviai kirai.
Amalvo polderyje būryje pempių - gaidukai, perkūno oželis, ilgasnapė vištelė. Gausu smailiauodegių, cyplių, nendryno pakraštyje pešasi laukiai. Priskrido baltųjų garnių, apie 20 mažųjų gulbių, virš šimto giesmininkių.
AP
Ryte (6.30 - 8.20 val.) suskaičiuotos iš Žuvinto ež. į laukus išskridę 35408 žąsys, daugiausia - tundrinės. Įdomu, kad jos beveik neskrenda į vakarus, laukus už palių. Gal būt todėl, kad apytiksliai 5 - 9 tūkst. žąsų apsistoję Amalvo ežere ir polderyje.
Žuvinto ež. ryte sukinėjosi 6 jūriniai ereliai, nukirstose kinyse ties Sala stebėti pirmi rudagalviai kirai.
Suskaičiavome 40730 žąsų, ryte kylančių iš Žuvinto ežero. Tundrinės, baltakaktės, pilkosios žąsys, kelios baltaskruostės berniklės - kai jų tiek daug, išskirti dominuojančias nelengva. Ryte pirmosios pakyla apie 7 val., dauguma išskriro prieš 8 val. Dieną apie vidurdienį neretai sugrįžta atgal į ežerą. Tai pati didžiausia pavasarinė sankaupa, iki šiol stebėta Žuvinte, o pavasaris dar tik prasideda.
Žuvinto ež. Salaitės pusiasalyje ėmė būbauti didysis baublys. Dieną paežerės miške gieda strazdas giesmininkas, ulba uldukas.
GB
Kasdien vis daugiau paukščių Žuvinte. Ne tik ežere, bet ir Amalvo polderyje, kur trimituoja ir kelios dešimtys gulbių giesmininkių, ir mažosios, taipogi gervės. Žuvinto ežeras tuo tarpu nustebino vandens paukščių gausa. Per pirmąją šiemet apskaitą (migracijos metu jos kartojamos kas 15 d. nutirpus ledui) ežere aptikome 735 didžiąsias, 86 kuoduotąsias antis 424 klykuoles, po tris giesmininkių ir nebylių gulbių poras. Viso 1298 paukščiai, 25 rūšių. Paukščiai tik renkasi į ežerą, dar pakeliui dauguma ančių rūšių, neparskridę rudagalviai kirai, bet ir dabar šurmulio ežere užtenka. Žąsų (vyrauja tundrinės ir vis gausesnės baltakaktės) akivaizdžiai daugiau, nei paskutinės apskaitos metu prieš keletą dienų. Jų tarpe – nauja rūšis (gal pasprukusi iš nelaisvės) – šiaurinė kanadinė berniklė. Į ežerą parskrido nendrinės startos.
Iki šiol neregistruota, nauja Žuvinte paukščių rūšis - šiaurinė kanadinė berniklė Branta hutchinsii, - vienas paukštis, stebėta tundrinių žąsų būryje ežero gylėje. Įprastai Europoje rūšis registruojama kaip pabėgusi iš nelaisvės. Nuo įpraskos kanadinės B.canadensis labai skiriasi savo dydžiu ir proporcingai mažesniu snapu.
Šiandien ryte suskaičiavome iš ežero išskrendančias 8050 žąsis (daugiau, nei bet kada anksčiau vasario mėnesį) – tundrines, baltakaktes, pilkąsias.
Žuvinto ežere neliko pakraščių ledo.
Amapvo polderyje paukščių nedaug - 46 gulbės giesmininkės ir 3 baltieji garniai.
Beveik visas Žuvinto ežeras jau banguoja. Naujai registruotos rūšys: rudagalvės, kuoduotosios antys, rudagalvės kryklės, cyplės, pempės.
Virš pavasariškai atrodančio Žuvinto ežero - pirmas būrelis želmeninių žąsų, apie 20 paukščių praskrido į šiaurę. Pilkosios žąsys Žuvinto pakrantėje ir virš ežero jau skraido nuo sausio 27 d.
G.B.
Ryte vėl užšąlo kone visas Žuvinto ežeras, užteko -7 laipsnių šalčio.
Auštant 18 pilkųjųžąsų būrys ryte iš ežero išskrido į laukus, vėliau girdėtas dar vienas būrelis.
Žuvinto ežere - apie 700 didžiųjų ančių, virš 60 didžiųjų dančiasnapių, 2 mažieji dančiasnaipiai, pora pilkųjų žąsų.
Atlydys ir vėjas su lietumi ištirpino Žuvinto ež. ledą.
Pirmas atlydys šiemet. Sniegas, kurio storis buvo minimalus, spėriai tirpsta. Virš paežerės pievų girdisi pilkųjų žąsų gagenimas.
G.B.
Pirmi žiemos požymiai neišgąsdino žąsų - laukuose jų dar skraido apie 80.
Migruojančios žąsys Žuvinte nebenakvoja. Ištisai užšąlusiame ežere joms nesaugu, todėl (ko gero) paskutinei nakvynei apie 1000 paukščių susirinko ražienose ant kalvų visai šalia Žuvinto ežero.
Migruojančios žąsys Žuvinte nebenakvoja. Ištisai užšąlusiame ežere joms nesaugu, todėl (ko gero) paskutinei nakvynei apie 1000 paukščių susirinko ražienose ant kalvų visai šalia Žuvinto ežero.
Ties Žuvinto pakrante žąsis gąsdina sakalas keleivis.
AP
Rytinės migruojančių žąsų apskaitos rezultatai Žuvinte: apie 14300 paukščių išskrido į laukus iki 8.30 val ryte. Apskaitos tikslumas šį sykį mažesnis, nes net 12 jūrinių erelių nedavė žąsims ramybės.
Ežere stebėtas sakalas keleivis ir trys pilkosios gervės.
AP, GB
19830 - tiek žąsų suskaičiavome šį rytą kylant iš Žuvinto ežero. Gerokai mažiau, nei praėjusią apskaitą, bet vis tiek labai daug. Daugiau nei valandą užtrunka, kol žąsys išsiskraido ryte. Užtruktų dar ilgiau, jei neskatintų jūriniai ereliai. Šiandien žąsis vaikė kokie 7 ar 8, vieni karingai nusiteikę, kiti tik praskrendantys pro būrį taip, kad nei viena žąsis nepanikuoja ir nesibaido. Šie paukščiai puikiai perpratę vieni kitų charakterį ir puikiai nuspėja, kada reikia sprukti, kada ne. Dauguma žąsų ryte skrido į rytus, matyt Suvalkijos pusėn jų netraukia. Gal ten kukūrūzienos užartos, arba medžiotojai aršesni.
Būreliai didžiųjų dančiasnapių, gerokai didesni - rudagalvių ančių, pora tūkstančių didžiųjų ančių, dar neišskridę nendrinės lingės - ežere paukščių užtenka, tik stebėk.
AP, GB
Dar neišskrido pilkosios gervės - jų migracija šiandien buvo gan aktyvi, virš Žuvinto praskrido pora šimtų paukščių, nors neatrodo, jog jos čia nakvotų.
VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai Gediminas Brazaitis ir Kastytis Šimkevičius naktį vykdė alternatyvią Žuvinto ežere nakvojančių žąsų apskaitą termovizinės kameros pagalba su dronu ("NaturaLit" projekto finansuojama veikla). Naudotas proporcinis perskaičiavimo metodas, atmetant plotą, kuriame žąsys nepastebėtos. Viso skraidymo maršrutuose suskaičiuota 10707 vnt. žąsų. Iš paveikslo matosi, kad žąsys naudoja tik dalį ežero (paveiksle „Naudojama teritorija ežere“, apie 581,2 ha). Maršrutų plotas naudojamoje teritorijoje – 118,1 ha. Tiesiogiai pagal proporciją išskaičiavus, gaunasi, jog Žuvinto ežere nakvojo 52691 vnt. žąsų. Skirumas su paskutiniosios standartinės apskaitos rezultatais labai menkas - kiek daugiau, nei 1 procentas.
Migruojančių žąsų sankaupa šiemet yra rekordinio dydžio - ryte, nuo 7.20 iki 8.40 val suskaičiuotos iš ežero išskridę 52045 žąsys! Dominuojančios rūšys - baltakaktės ir pilkosios, tačiau nustatyti rūšių santykio, esant tokiai jų gausai - nėra galimybių.
Saloje nakvojo 18 gervių.
GB, AP.
Maršrutinių apskaitų metu Žuvinto ežere, neskaičiuojant žąsų, suskaičiavome 2290 paukščių, 19 rūšių. Dominuoja didžiosios antys (1247), bet gausu ir rudagalvių (217), pilkųjų ančių (197), didžiųjų kormoranų (173), cyplių (102).
Pasirodė baltakaktės žąsys, virš ežero praskrido vėlyva baltaskruostė žuvėdra.
AP, GB
Pilkųjų žąsų sankaupa Žuvinto ežere gerokai sumažėjo - tarp 7.00 ir 8.12 val. suskaičiuota 4700 iš ežero išskridusių paukščių. Gal būt, sausros išdžiovintuose laukuose paukščiams trūksta maisto.
Sumažėjo ir pilkųjų gervių: Žuvinto ež. saloje ir iškirstos plūduriuojančios augmenijos plotuose nakvojo 456 paukščiai. Jų sankaupų nelikę Žuvinto palių Rudės ir Kumečių plynėse.
AP. G.B.
Ryte suskaičiavome Žuvinto ež. nakvojusias pilkąsias žąsis - užregistruoti 9655 paukščiai. Daugiau, nei bet kada anksčiau.
Gausėja ir pilkųjų gervių: ežero saloje nakvoti (iki sutemstant) suskrido 1240 paukščių, atrodo, jų dar pasipildė naktį, tačiau prieš švintant dalis išskrido, tad skaičius nepatikslintas.
AP, GB
Erelis žuvininkas, jaunas paukštis, kelinta diena skraido virš Žuvinto ežero. Šie paukščiai reguliariai, bet retai stebimi tik rudeninės migracijos metu.
Dabartinis pilkųjų žąsų skaičius Žuvinto ežere yra didžiausias per visus paukščių stebėjimų sezonus. Suskaičiuotos 7275 žąsys, šiandien ryte (6.20 - 7.30 val.) išskridę į laukus.
Žuvinte - pats gervynas. Ežere nakvynėn susirinko 510, aukštapelkės Rudės plynėje - 343, Kumečių plynėje 91 gervė. Viso suskaičiuoti 944 paukščiai.
A.P., G.B.
Du guvūs meldinės nendrinukės jaunikliai, dar trumpomis uodegutėmis, stebėti Kiaulyčios pelkėje ties melioracijos kanalu. Turėjo būti iš labai vėlyvos vados.
Pilkųjų žąsų sankaupa Žuvinto ežere šiuo metu yra didesnė, nei bet kada registruota rugpjūčio viduryje. Šį ūkanotą rytą suskaičiavome 5120 iš ežero ryte išskridusių paukščių.
GB, AP
Aptikta dar viena meldinių nendrinukių radavietė - Bambenos dešiniajame krante, užpelkėjusioje ganykloje pjaunant žolės liekanas išbaidyta patelė su 3 ar 4 jaunikliais. Pasirodo, čia giedantis patinėlis girdėtas visą vasarą.
Į Žuvinto apylinkes renkasi gervės: Žuvinto ežere, Salaitėje nakvojo 76 paukščiai; kelios dešimtys skrenda nakvoti į Rudę.
Ši meldinė nendrinukė, fotografuota ir žieduota prieš 3 metus, 2020 m. birželio 3 d. Žuvinto biosferos rezervate, Kiaulyčios pelkėje, dabar gieda Biebržos nacionaliniame parke už 120 km. Ta rūšis net ir perėjimo metu – tikra klajūnė, vieną vasarą čia, kitą kaži kur kitur, svarbu būtų tinkamų perėjimo vietų. Tai jau antras mūsų žieduotų meldinių nendrinukių stebėjimas šiame Lenkijos nacionaliniame parke.
Migruojančios žąsys po truputį kraustosi šiauriau nuo Žuvinto. Šiandien ryte iš ežero pakilo 4280 paukščių. Dalis jų nakvojo užlietose Epušės ir, gal būt - Liepakojų balose, tad galėjo pasprukti nesuskaičiuotos - dieną ežere ilsėjosi virš 5000 paukščių.
Vandens užlietas Amalvo polderis šiomis dienomis net skamba nuo laukių, ančių, žąsų ir kitų paukščių balsų. Suskaičiavome 2880 paukščių, bet kiek jų lindi giliau nendrynuose - kažin ar kas žinos. Jame: laukių 1460, gulbių giesmininkių 102, mažųjų gulbių 16, nebylių 2, didžiųjų ančių 370, pilkųjų ančių 30, šaukštasnapių 43, kuoduotųjų ančių 67, didieji dančiasnapiai 2, smailiauodegės antys 102, mažieji dančiasnapiai 8, rudagalvės kryklės 375, dryžgalvės kryklės 84, baltieji garniai 22, klykuolės 51, cyplės 121, perkūno oželiai 25. Yra raudonkojų tulikų, brastinių tilvikų, gaidukų. Žąsys liko neskaičiuotos.
AP. GB.
Žąsų sankaupų apskaita Žuvinte: ryte (6.40 - 7.25val.) iš ežero pakilo 17430 žąsys.
(AP, GB)
Parskrido baltasis gandras, nendrinė lingė.
(GB)
Parskrido keršuliai, strazdai giesmininkai, amaliniai strazdai, pieviniai kalviukai, paprastieji kikiliai, slankos, liepsnelės.
(G.B.)
Parskridę slankos, smailiauodegės antys, rudagalvės kryklės, baltosios kielės, paprastieji kikiliai. Gieda strazdai giesmininkai.
(GB)
Net 38540 Žuvinto ežere nakvojusių žąsų buvo suskaičiuota šį rytą! Tai didžiausias per visą stebėjimų istorijoją Žuvinto ežere nakvojusių žąsų skaičius. Dominuoja tundinės, gausiau girdėtos ir baltakaktės. Žąsis, šviežiai pasirodžiusių cyplių ir kitų ančių būrelius gainiojo 4 jūriniai ereliai.
Ežero Salos rudagalvių kirų kolonijoje jau gausu paukščių.
GB, AP
Į Žuvinto ež. koloniją grįžo rudagalviai kirai.
G.B.
Pirma žąsų sankaupų monitoringo apskaita: iš Žuvinto ež. išskrido 7200 tundrinių, želmeninių pilkųjų žąsų, yra ir baltakakčių. Jas gainiojo net 9 jūriniai ereliai. Vėjuota, ir nelabai tikusi apskaitoms diena.
GB, AP
Žuvinto ežere nakvoja apie 1000 tundrinių ir pilkųjų žąsų.
G.B.
Žuvinto ir aplinkiniuose ežeruose suskaičiuota 400 žiemojančių vandens paukščių.
Artėjant sausio viduriui, ornitologų draugijos organizuojamos žiemojančių vandens paukščių apskaitos tapo tradicija. Įprastomis žiemomis užšąlusiame Žuvinte nelabai yra ką skaičiuoti, tačiau ne šiemet: Žuvinto ežere ledas plūduriuoja vos pusėje ežero ploto, taip pat atrodo Žaltytis, gretimi Simno, Giluičio ežerai dar mažiau užšąlę. Tik Amalvas, atrodo, beveik visas pasidengęs ledu. Gausiausia paukščių buvo Giluityje (182), Simne (96), ir Žuvinte (77). Simno žuvininkystės tvenkiniuose, Amalvo polderio kanaluose vandens paukščių nebuvo.
Gausiausios pasirodė beesančios didžiosios antys, jų registravime 196 (vien Giluityje – 152), didžiųjų dančiasnapių plaukiojo 142 (Simno ežere 87), kitos rūšys: sidabriniai kirai (13), klykuolės (18), pilkosios žąsys (17, Žuvinte), mažasis dančiasnapis (1), gulbė nebylė (7), gulbė giesmininkė (2), baltasisi garnys (1), mažasis dančiasnapis (1), bei 3 jūriniai ereliai.
G.B., A.P.
Ežere atsivėrė pirmos properšos. Jose - 6 klykuolės ir 4 did. dančiasnapiai.
Pirmos pilkosios žąsys jau parskrido! Virš Žuvinto pora jų stebėta tuoj po Kalėdų - gruodžio 27d. Kitų žąsų pora, kurios patinas nešioja mūsų uždėtą kaklo siųstuvą, paliko žiemavietes vakarų Lenkijoje ir patraukė link Žuvinto. Dabar šie paukščiai pakeliui namo - Biebržos nacionaliniame parke.
Vakare virš ežero dar girdisi keliolika želmeninių žąsų.
70 taiginių žąsų stebėta virš ežero. Ko gero, paskutinė registracija.
G.B.
Iš užšąlusio ežero ryte pakilo apie 620 žąsų, atrodo, taiginės.
G.B.
Viena labai vėlyva didžioji kuolinga dieną suko ratus virš Žuvinto ežero.
G.B.
Žąsų apskaita Žuvinte: iš ežero pakilo 10551 žąsis. Nežymiai dominuoja baltakaktės, o pilkųjų - apie 15 - 20 proc. Taigi, žąsų Žuvinte stipriai sumažėjo. Bet ar jos išskrido link žiemaviečių - nėra aišku. Pavyzdžiui, viena iš mūsų žymėtų pilkųjų žąsų jau kelintą naktį nakvoja Amalvo ežere - taip jai trumpesnis kelias link Puskelnių ir Baraginės kaimų Marijampolės sav., kur dabar maitinasi.
Žuvintą užplūdo nakvynėn apsistojusios migrantės žąsys: šį rytą suskaičiavome rekordinį jų kiekį - 28300 paukščių. Sunku paskyti, kokių rūšių daugiausia - pilkosios, tundrinės, želmeninės, baltakaktės maišosi tarpusavyje ir išssiskirsto po apylinkes daugiau nei per valandą nuo saulės patekėjimo. Ryte žąsis medžiojo trys ereliai, dar trys tupėjo Salaitėje.
AP, GB.
Rytinė žąsų sankaupų apskaita: tarp 7.20 ir 8.20 suskaičiuotos iš ežero išskridę 10899 žąsys, bent jau ties direkcija dauguma - pilkosios.
Apskaitos metu paežere praskrido ir į Simanynų tuopą trumpam nutūpė sakalas keleivis, jaunas paukštis.
Virš ežero dieną skraidė erelis žuvininkas. Ežere paukščių apskaitų metu stebime gan didelį ančių sumažėjimą.
Dar yra nendrinių lingių, užsilikę menki pilkųjų gervių būreliai.
G.B., A.P.
Žuvinte didėja nakvojančių pilkųjų žąsų sankaupa: ryte suskaičiuoti 4277 iš ežero į laukus išskridę paukščiai.
Žuvinto pelkėje formuojasi migruojančių pilkųjų gervių sankaupa. Pirmos apskaitos metu suskaičiuoti 649 į aukštapelkės Rudės plynę ir liūnus ties Vartų kaimu nakvoti susirinkę paukščiai.
AP. GB.
Užlietame Amalvo polderyje vandens gylis - nuo 25 iki 80 cm. Jame girdisi švygždos, peri apie 20-30 balstasparnių ir iki 10 baltaskruosčių žuvėdrų porų. Stebėtas žaliakojis tulikas.
AP, GB
Rudagalvių kirų kolonijoje skraido pirmieji jaunikliai. Ežere juodųjų žuvėdrų kolonijoje - baltasparnių žuvėdrų pora. Žuvinto pakrantėje plaukioja įtartinai nebaikštus juodakaklis naras.
Kiaulyčios pelkėje, Dambavaragyje, girdėta vos viena trumpai giedojusi meldinė nendrinukė. Kitur Žuvinte jų nesigirdi. Viksvynų buveinės joms yra netinkamos perėti dėl labai aukšto vandens lygio.
A.P.
Kiaulyčios pelkės pakraštyje nerimaudama skraido paprastųjų griciukų pora. Šalia pakilo stulgys. Pelkės pakraštyje - karvelių uldukų pora.
A.P.
Amalvo polderyje tilvikinių paukščių apskaitų metu stebėta vėlyva gaiduko patelė. Kiaulyčios pelkės pakraštyje vakare gieda kelios meldinės nendrinukės, ten pabaidyti du stulgiai.
A.P.
Žuvinto rudagalvių kirų kolonija šiais metais pasiekė pieš tris dešimtmečius buvsį lygį - 6335 lizdai. Šalia jų sėkmingai kuriasi ir pastaruoju metu ne itin gausiai perėję ausuotieji kragai - 25 lizdai. (A.P., G.B., R.V.)
Kiaulyčios pelkėje parskridę geltongalvės kielės.
Kiaulyčios pelkėje parskridę geltongalvės kielės.
Pilkųjų žąsų šeimynose - kelių dienų jaunikliai. Pirmos jų šeimynos stebėtos Žuvinto paežerės pievose.
AP
Amalvo polderyje pasirodė žaliakojai tulikai. Cia keli šimtai šaukštasnapių, yra smailiauodegių ančių ir cyplių.
Žuvinto ežere ryta suskaičiuota 765 žąsys - baltakaktės ir tundrinės, tačiau dieną jų suskrido apie 2300. Bet kokiu atveju, migrantų skaičius sparčiai mažėja.
AP
Virš ežero stebėtos pirmos šelmeninės kregždės. Ežere pasirodė ausuotieji kragai. Migruojančių paukščių ežere sumažėję, mažiau rudagalvių ančių, neliko kuoduotųjų. Cyplės, kryklės, šaukštasnapės turškiasi užlietoje iššienautos salos dalyje. Gervių lizduose - kiaušiniai.
Vakare prie Gojaus švilpauja pirmoji švygžda.
AP, GB
Migruojančių baltakakčių žąsų (apie 3000) būryje, Žuvinto ežere - rudakaklė berniklė! Labai retas migrantas.
A.P.
Jei reiktų įvardinti gausiaisiai vandens paukščių nutūptus vandenis Žuvinto biosferos rezervate, tai būtų Amalvo polderis.
Vien ančių ir žąsų jame suskaičiavome 2170: didžiosios antys (120), pilkosios antys (24), rudagalvės kryklės (394), dryžgalvės kryklės (20), cyplės (1078), smailiauodegės antys (238), didžiosios antys (125), šaukštasnapės antys (70), klykuolės (4), gulbės giesmininkės (12), mažosios gulbės (34), gubės nėbylės (4), pilkoji žąsis (1). Be jų dar gaidukai (47), javinė lingė, o pempių, perkūno oželių, neskaičiavome. Lizde tupi gervė.
Migruojančių baltakakčių, želmeninių, tundrinių žąsų - nei vienos.
G.B., A.P.
Pirma migruojančių žąsų banga jau baigiasi! Ryte suskaičiuotos 2906 iš ežero išskridę žąsys.
G.B., A.P.
Žuvinto pakrantėje stebėta parskridusi nendrinė lingė. Amalvo polderyje - būrelis gaidukų.
G.B.
Žuvinto ežere stebėtos anksčiau neregistruotos: smailiauodegė antis, rudagalvės ir dryžgalvės kryklės. Vieną egiptinę žąsį (Alopochen aegyptiaca, invazinė rūšis Vakarų Europoje) Epušės pusiasalyje surado ir nufotografavo Mindaugas Ilčiukas.
Anksti ryte Žuvinto ežero nendrynuose girdėtas didžiojo baublio baublio balsas - pirmąkart šįmet. Liepakojų pelkėje - perkūno oželis, pirma registracija. Vakare šimtai varnėnų renkasi giedoti paežerės medžiuose, po to - nakvynėn į ežero nendrynus.
G.B.
Vakare į savo koloniją Žuvinto ežere parskrido rudagalviai kirai.
Į užlietas pakrančių pievas išplaukė neršti lydekos - stebėjome, kaip vieną tokią sugavo baltasis garnys.
G.B.
Apie 230 gulbių giesmininkių, 40 mažųjų gulbių suskridę į Amalvo polderį, kurio didžioji dalis (kaip ir Žuvinto ež.) - užšąlusi. Bent pora tūkst. žąsų tupi laukuose šalia, bet tai apytikslis skaičius.
A.P.
Migruojančių žąsų sankaupų apskaita Žuvinto ežere: ryte suskaičiuotos 13539 iš ežero išskridę nakvojusios žąsys. Tiek daug žąsų pirmąją kovo dekadą iki šiol nestebėta. Stebint paukščius laukuose, įvertinta, jog maždaug 85 proc. jų - tundrinės, kitos baltakaktės, yra pilkųjų žąsų, nematėme želmeninių. Vykdant apskaitą, praskrido 17 gervių. Dieną virš Žuvinto pakrantės praskrido javinės lingės patinas.
G.B., A.P.
Žuvinto ežere jau formuojasi migruojančių žąsų sankaupa - anksčiau, nei įprasta. Ryte, tekant saulei iš ežero išskrido 2975 žąsys, absoliuti dauguma - želmeninės ar tundrinės, gal būt viena kita baltakaktė. Atskirais būreliais skrido ir pilkosios.
Daugiau, nei 200 varnėnų būrelis vakare nusileido į nendrynus nakvynei.
Vieversio dieną laukuose gausu migruojančių dirvinių vieversių - čirškauja padrikais būreliais, bet reguliariai.
Dovinės slėnyje - 33 gulbės giesmininkės. Prie Daukšių - vištvanagis (patinas). G. B